5 قانون در رابطه با مکالمه زبان انگلیسی که لازم است بدانید!

امروزه تسلط بر زبان بین المللی و علی الخصوص مکالمه آن زبان از اهمیت ویژه ای برخوردار است و ضرورت یادگیری آن نیز بر کسی پوشیده نیست. یادگیری یک زبان خارجه قطعا دشوار و پرچالش است. در این مقاله به مواردی اشاره می کنیم که می تواند در تسلط بر مکالمه زبان انگلسی مفید باشد:

قانون اول. بیش از حد به دنبال یادگیری گرامر نباشید.
این قانون برای بسیاری از فراگیران زبان انگلیسی ممکن است عجیب به نظر برسد، اما یکی از مهم ترین قوانین است. اگر شما می خواهید در امتحانات موفق عمل کنید، پس گرامر را یاد بگیرید. اما اگر می خواهید به مکالمه انگلیسی مسلط شوید باید تلاش کنید زبان انگلیسی را بدون مطالعه گرامر یاد بگیرید.
مطالعه زبان انگلیسی فقط سرعت شما را کم می کند و شما را گیج می کند. در این صورت شما زمانی که دارید جمله ای را خلق می کنید به جای اینکه مانند یک بومی زبان آن را بطور طبیعی بیان کنید، به قواعد دستوری جمله فکر می کنید. به خاطر بسپارید که تنها تعداد اندکی از انگلیسی زبانان بیش از 20 درصد کل گرامر را می دانند. بسیاری از زبان آموزان بیشتر از یک بومی زبان، با گرامر زبان انگلیسی آشنا هستند.

 
قانون دوم. عبارات را یاد بگیرید.
اکثر زبان آموزان لغات را یاد می گیرند و سعی می کنند کلمات را کنار هم قرار دهند تا یک جمله صحیح بسازند، اما آنها موفق نمی شوند. علت این است که ساخت عبارت را نیاموخته اند. زمانی که کودکان زبانی را یاد می گیرند، هم لغات را یاد می گیرند و هم عبارات. پس لازم است، عبارات را هم بیاموزید.
اگر شما 1000 لغت هم بلد باشید نمی توانید بدون آموختن عبارات، یک جمله درست بسازید. اما اگر یک عبارت هم بلد باشید، می توانید صدها جمله بسازید. اگر 100 عبارت بلد باشید، متعجب خواهید شد که تا چه اندازه می توانید جملات صحیح بسازید. در نهایت، اگر شما 1000 عبارت بدانید، می توان گفت در مکالمه زبان انگلیسی موفق و مسلط هستید.
ترجمه نکنید
وقتی می خواهید جمله ای را به انگلیسی خلق کنید کلمات آن را از زبان مادری خود ترجمه نکنید. ترتیب و نظم کلمات کاملا متفاوت هستند و اگر این کار را انجام دهید جمله صحیحی ساخته نمی شود. در عوض، عبارات و جملات را یاد بگیرید تا نیاز نباشد به کلماتی که می سازید فکر کنید. این کار بصورت اتوماتیک انجام خواهد شد.
مشکل دیگری که در ترجمه کردن از زبان مادری خود وجود دارد این است که شما باید تلاش کنید قواعد دستوری را نیز در ساختن جمله بکار بگیرید. ترجمه و فکر بر روی قواعد دستوری برای خلق جملات کار صحیحی نیست و نباید چنین کاری انجام داد.


قانون سوم. خواندن و شنیدن کافی نیست. آنچه که می‌شنوید را صحبت کنید!
خواندن، شنیدن، و صحبت کردن مهمترین جوانب هر زبان هستند. همین امر در مورد زبان انگلیسی نیز صادق است. با این وجود، صحبت کردن (مکالمه) تنها لازمه مسلط شدن و روان بودن است. اما، خردسالان و کودکان اول صحبت کردن را یاد می‌گیرند و سپس شروع به خواندن و نوشتن می‌کنند. بنابراین، ترتیب طبیعی یادگیری زبان شنیدن، صحبت کردن، خواندن و نوشتن است.


دلیلی که تعداد زیادی از افراد می توانند بخوانند و بشنوند این است که آن را تمرین می کنند. اما، برای روان شدن و تسلط در مکالمه حتما باید مکالمه را نیز تمرین کنید. صرفا گوش دادن به صوت های انگلیسی کافی نیست. فقط گوش نکنید، زمانی که به صوتی گوش می دهید آن را با صدای بلند تکرار کنید و چیزی که می‌شنوید را تمرین کنید. تا جایی که زبان و دهان‌تان بدون هیچ زحمتی می تواند این کار را انجام دهد، با صدای بلند چیزی که می‌شنوید را تکرار کنید. در نهایت، قادر خواهید بود زبان انگلیسی را سلیس و روان صحبت کنید.


قانون چهارم. خودتان را در یادگیری مکالمه غرق کنید.
توانایی مکالمه به یک زبان خارجی ربطی به هوش شما ندارد. هر کسی می تواند آن را بیاموزد. این واقعیتی است که همه آن را ثابت کرده اند. هر کسی می تواند حداقل به یک زبان صحبت کند. چه شما باهوش هستید، و چه شما قدرت مغزتان کم باشد، می توانید به یک زبان دنیا صحبت کنید.
این نتیجه بدست نمی آید جز اینکه در تمام لحظات درگیرش باشید. شما در کشورتان بطور دائم زبان تان را می شنوید و صحبت می کنید. متوجه می شوید که اکثر افرادی که انگلیسی را بخوبی صحبت می کنند، کسانی هستند که زبان را در آموزشگاه یا دانشگاه آموخته اند. آنها به این دلیل انگلیسی صحبت نمی کنند که درسش را خوانده اند، بلکه به این علت که در محیطی بوده اند که مداوم انگلیسی صحبت می شده است.
برای اینکه در مکالمه مسلط شوید لازم نیست جایی بروید. فقط باید خود را محصورش کنید. این کار را می توانید با دوستانی مانند خودتان (که قصد دارند بر مکالمه مسلط شوند) برنامه بگذارید. و همچنین با استفاده از گوشی خود به جملات انگلیسی گوش دهید.

قانون پنچم. از مواد آموزشی درست استفاده کنید.
تمرین کردن فقط چیزی که تمرین می کنید را دائمی می کند. اگر شما یک جمله نادرست را تمرین کنید، به همان شکل نادرست آن را یاد می گیرید. بنابراین، مهم است که مواد آموزش و تمرین شما درست و رایج باشند.
مسئله دیگری که وجود دارد این است که بسیاری از زبان آموزان از اخبار برای یادگیری استفاده می کنند. اما زبان اخبار، زبان رسمی است و محتوای آن چیزی غیر از زبان غیررسمی است که در زندگی روزمره بکار می رود.
یادگیری زبان انگلیسی در کنار دوستی که بومی زبان انگلیسی نیست، هم خوب است هم بد. تمرین با یک فرد غیربومی باعث تمرین بهتر می شود. شما می توانید به یکدیگر انگیزه دهید و ایرادات یکدیگر را رفع کنید. اما حتما باید از مواد آموزشی صحیح استفاده کنید.